Peržiūros: 6075

Teko girdėti įvairių gandų apie oro jonizatorių super teigiamą poveikį. Nutariau pasidaryti ir aš kokį nors tokį super duper daiktą.

Pas brolius kinus už kelis USD užsisakiau gal 50 0,1 mikrofarado 400 V kondensatorių (pas mus jie brangūs), krūvą diodų 1N4007 jau turėjau nusipirkęs. Dar reikėjo kompiuterinio maitinimo bloko korpuso su ventiliatorium, pirmo pasitaikiusio 12 V adapteriuko, kelių gabaliukų plastiko, šiek tiek kitos smulkmės ir jonų elektrodo - gražios aštriai dantytos metalinės juostelės. Šis traukiamas iš beveik bet kokio blogo lazerinio printerio.

Pagrindinės detalės:

detalės

Kondensatorius klijuojam prie storos dvipusės lipnios juostos:

D20 1177 

 Jungiam diodus:

D20 1178

Kadangi norėjau daryti apie 30 kartų didinantį daugintuvą, jis būtų ilgas, tai dalinau į dvi dalis:

D20 1179

Ominė varža - apsauga nuo įjungimo srovės ir vietoje saugiklio (bendras saugiklis vis tiek yra).

Surenkame į korpusą, daugintuvas ant plastiko plokštelės, adapteriui nukarpiau kojas (dėl vietos trūkumo) ir tiesiai prilitavau laidus:

D20 1181

 Iš kažkokio tranzistoriaus, potenciometro ir dar vienos varžos padariau įtampos - ventiliatoriaus apsisukimų reguliatorių, matosi ant galinės sienelės:

D20 1182

Čia matosi neigiamų jonų elektrodas - dantyta metalinė juostelė iš spausdintuvo, dėl vietos trūkumo susukta į žiedą:

D20 1183

 Dėl veikimo - veikia, elektrodas sukuria nestiprų vėją ir be ventiliatoriaus pagalbos, o šiaip, ką aš žinau, bent jau dulkės turėtų nusėsti turėtų greičiau, nei be jo. 

Naudoju dažniausiai nupūsti - nutraukti fliuso dūmus lituojant.

Kas dar liko - susirasti kokią neono lemputę, sujungti lygiagrečiai su kondensatorium ir pajungti į grandinę tarp daugintuvo ir elektrodo, kad mirksėtų ir rodytų, jog tikrai dirba.

******************************

Beje, schema sena kaip elektronikos pasaulis, kaikurie niuansai imti iš http://www.bigclive.com/ioniser.htm puslapio.