Kažkada, apie 1996-7 metus, nusipirkau primityvų ploterį XY-4140. Bandžiau jį kaip nors priversti "dirbti", bet nelabai kas gavosi. Dabar, kai yra atsiradę gana daug įvairių CNC projektų, nutariau prikelti antram gyvenimui.
Šis daiktas buvo pagamintas Prahoje 1988 metais. Komplekte buvo kabelis pajungimui prie "bkaškės", t.y. БК-0010.01Ш ar panašaus.
Aparatas detaliau parodytas čia: http://www.sapi.cz/prislusenstvi/xy4140.php
Bandžiau pritobulinti prie tuo metu turėto ZX Spectrum, nelabai kas gavosi, visų pirma dėl to, kad nebuvo jokios programinės įrangos skirtos ploteriui, o taip pat mažai buvo teksto/vaizdo redagavimo programų. Nebuvo pelės, skenerio. Nebuvo ir lengvo būdo išsaugoti suvestą/nupieštą informaciją, tik kasetinis magnetofonas.
Po kažkiek metų bandžiau jungti prie jau šiems laikams įprastesnio kompiuterio. Ploteris yra tiek primityvus, kad vienu metu pieštukas galėjo judėti tik X arba Y ašimis. Todėl iš pat pradžių perdariau ploterio valdymo įėjimus, padariau nepriklausomas X ir Y ašis.
Modifikacija - K155ЛА3 dešiniame krašte:
Bet tai nelabai gelbėjo, nebuvo žinių apie HPGL ar kad iš vis toks dalykas yra, taip pat nežinojau/neturėjau priemonių, kaip padaryti tos kalbos techninį interpretavimą. Kitos primityvios priemonės - savadarbės programėlės su ploterio valdymu per LPT irgi netenkino.
Dabar, pamatęs daugybę įvairių CNC projektukų, vėl prisiminiau senuką. Mechaninė dalis ten palyginus gera, bet elektrinė - nelabai, varikliukai džeržgia, sunkiai įsibėgėja. Kadangi žingsniniai varikliai ten unipoliariniai, o dauguma dabar paplitusių jų valdiklių yra bipoliariniai, nutariau paieškoti unipoliarinio varianto. Susiradau kažkokio spausdintuvo (gal kopijavimo aparato) plokštę, kurioje buvo dvi tinkamos mikroschemos - STK672-110. Išbandžiau - veikia, tik labai jau nepatogiai ten viskas išdėstyta ir padaryta.
Beje, čia viduryje matosi sukamas jungiklis - enkoderis, jis labai gerai tinka keliems impulsams "sugeneruoti", tereikia panaudoti vieną jo išėjimą ir varžą į "+". Kadangi STK turi įntegruotą "pull up", tai čia varžos nereikia.
Pasidariau naujos plokštės brėžinukus ir bandysiu kepti. Matmenys 80X56 mm.
Schema čia - visiška datasheeto kopija, net nepiešiau jos. Numatytas darbinės srovės perjungimas (sleep) ir trumpikliai full/half step.
*************************************************************
2015-03-07
Na ką, atsispausdinau keletą šablonų ant terminio fakso popieriaus, popierine lipnia juosta prilipdžiau prie plokščių ir praleidau per laminatorių.
Beje, čia antras "kepimas". Išsiaiškinau, kad jokiu būdu negalima popierinės lipnios juostos užlenkti į "darbinę" plokštės pusę, nes kitaip tose vietose toneris neprilimpa prie vario. Na bent jau su mano laminatorium (apie 160 laipsnių C).
Merkiam į vandenį, palaikome ir nuplauname nereikalingą popierių:
Vis tik kai kur toneris nelabai gerai prilipo prie vario, pakoreguosime markeriu.
Ėsdinimo vaizdelis. Procesas vyksta plastikinėje dėžutėje, kuri įdėta į keptuvę, į šią įpilta vandens ir viskas pastatyta ant dujinės. Taip galima palaikyti reikiamą temperatūrą ir niekas nenukenčia, nei keptuvė, nei plastikinė dėžutė.
Toliau - nuvalome tonerį. Mano atveju labai gerai nusivalė su vaitspiritu. Čia Hp toneris, bet pvz didelio Canono printerio tonerio vaitspiritas neėmė.
Na ir prieš šviesą:
Čia matosi maži tarpeliai plokštės kraštuose, nelabai gerai prikibo markerio dažai šalia tonerio. Na bet šiaip viskas gerai.
Gręžiame skyles ir lituojame detales...
Čia palyginimas senos plokštės iš SMD detalių ir naujos, iš paprastų. Na žinoma, originali plokštė nebuvo visiškai tuščia, dar turėjo kelias logines SMD mikroschemas.
Na ir naujos plokštės takelių pusė:
Viršuje, kairėje matosi keletas skylučių "ne į temą". Čia bandžiau grąžtelį, kurį pasigalandau su šmirgeliu.
Šiaip litavimui naudoju kažkokį pigų (gal 2 - 4 lt) kinišką fliusą:
Su teptuku ištepi visą plokštę, prikiši lituoklį su lydmetalio lašu - šis tiesiog pats nubėga takeliais. Tam kad padengti plonu lydmetalio sluoksniu didelį takelių plotą - labai gerai padeda varinė "kasa" - sugertukas. Čia lyg nuimant lydmetalio perteklių, tik atvirkščiai.
Na ką, liko įlituoti STK ir išbandyti plokštę. Paskui dar reikės išmesti didžiąją daugumą ploterio XY-4140 vidurių, dadėti vieną galinuką, sujungti su Arduino ir išbandyti pagal senąją paskirtį. Po to dar reikės pridėti plėvelės pjaustymo peiliuko tvirtinimą, peiliukų jau turiu ir bandyti pjaustyti trafaretus ar šiaip kokias snaiges.
*******************************************************
2015-03-10
Sulitavau STK, pasijungiau originalų printerio/kopijavimo aparato žingsninį varikliuką, pasijungiau maitinimą 12 V ir ką, nesisuka žaltys. Straksi pirmyn atgal ir viskas. Nei full, nei half step režimais. Patikrinau plokštę, peržiūrėjau varikliuką, susiradau jo datašytą - vistiek negerai. Žiūrėjau oscilografu - lyg ir veikia, bet kažkaip ne taip. Gerai tik tai, kad abi mikroschemos identiškai, reiškia jų nesudeginau. Po kiek laiko pastebėjau, kad kas kažkelintas impulsas varikliukas lieka be laikančio magnetinio lauko, ašelę gali laisvai sukti, nors srovė teka per mikroschemą. Tada kilo idėja, kad sukompensuojami magnetiniai laukai, tai reiškia kad tiesiog negerai pajungti laidai. Gaunasi taip, kad negalima tiesiogiai vadovautis STK672-110 datašytų pajungiant varikliuko laidus, t.y. reikia mikroschemos išėjimą A jungti prie varikliuko A, B jungti prie varikliuko B, bet AB - prie BB, BB - prie AB. Čia taip gaunasi jungiant su STP-42D270.
Jei kam reikia plokštės brėžinių - lay6 formate.
Is that this a paid subject or did you customize it your self?
Either way stay up the nice high quality writing, it's uncommon to peer a great weblog like this one these days..
keep it up all the time.
http://xy41xx.stcomp.cz/
XY4140/50 with HPGL