Trečiadienis, Gruodis 07, 2022
ltenru

Primityvus apsukų matavimas

Sugalvojau pažiūrėt, kiek apsukų galiu įsukt HDD motoriuką.

Tam susijungiau labai primityvų "stendą".

  • DSC_5712

Panaudojau besimėtantį bekontakčio motoriuko kontrolerį "E-sky", servo motoriukų tikrinimo generatorių ir 12V maitblokį.

Dėl įdomumo pažiūrėjau, ką gauna motoriukas:

  • DS0051

Impulsiukai "sinusoidės" formavimui apie 18 kHz, didinant apsisukimus impulsiukai dingsta, pasidaro laužyta sinusoidė. 

Su HDD motoriukais problemos paleidimo pradžioje, jie palyginus didelio induktyvumo, tai nevisad lengvai pradeda suktis. Kai jau įsusuka - tai ir jėgos jau visai normaliai turi. Gana įdomus variantas paleisti motoriuką suktis atbulai - išsklaido įvorės tepalą ir sustoja žviegdamas. Pamaniau - reikia išmatuoti, kiek ten įsigazuoja. Jokių tachometrų po ranka neturiu, kiek polių turi motoras - nežinau, tai nutariau matuoti primityviausiu būdu. Kadangi markeriai nerašo ant blynelių tai panaudota juoda izoliacija ir šviesos diodas.

  • DSC_5713

Izoliaciją reikia gerai prilipdyti, ir kuo arčiau centro, o tai nulekia su tokiu garsu... Kaip daviklį panaudojau pirmą pasitaikiusį po ranka šviesos diodą, paskui patikrinau - raudonas. Su baltu gal ir nelabai pavyktų, o tai liuminoforai visokie. Prikišus arti stalinę lempą nuo atspindžio LED'as gamina beveik voltą įtampos (osliko daliklį reikia jungti geriau į 1 M omo padėtį, taip mažiau trugdžių).

  • DSC_5711

 Gauname tokį vaizdelį:

  • DS0055

Impulsų pasikartojimo dažnis 333 Hz, kas reiškia 333 apsisukimai per sekundę. Padauginus iš 60 gaunam beveik 20 krpm, ne taip jau ir daug, kai veikiantis sukosi 15 krpm.

Pajungiau pabandymui ir paprastesnį SATA motoriuką.

  • DSC_5714

Šis sukasi jau dvigubai lėčiau:

  • DS0056

Taip išeina šis turi dvigubai daugiau polių, na kaip ir normalu, kai jo normalios apsukos buvo 7200 rpm.

 

Komentuoti