Namie, ieškodamas kažkokių daiktų palėpėje, netyčia radau savo pirmą SAT anteną.

Kažkada, maždaug prieš 13-15 metų, SAT antenos buvo šioks toks deficitas, na ir kaina buvo nemaža. Žurnalai mirgėjo įvairiais mėgėjiškais variantais, kaip kad padaryti gipsinį sferos modelį ir ant jo daryti "lėkštę" iš stiklo audinio ir epoksidinės dervos.

Norėjosi ir man matyti "užsienį", tai bandžiau irgi kažką pasidaryti. Priėmimo galvutę pasidaryti šansų nebuvo, nebuvo kur reikiamų detalių gaut, tai teko pirkti. Kiek pamenu - tada mokėjau "labai pigiai", berods 120lt už dviejų diapazonų 0,9 dB. Imtuvą kažkokį buvau susiremontavęs, "Amstrad", visai neblogas, su OSD, gautas su tipiniu jiems gedimu - nudegusiu 100 kΩ, 0,5 W rezistoriu. Problema buvo tik pati antena.

Daryti iš stiklo audinio - nesinorėjo, daug vargo. Gaminti iš tankaus sietelio iškarpų - irgi. Medžiagos visokios, šablonas...

Žodžiu radau paprastesnę išeitį. Susiradau patį didžiausią spalvoto televizoriaus delta ekraną (kas nežino - tokie tikrai buvo). Įstrižainė 61 cm. Atsargiai, laikant elektronų patrankom žemyn, sudaužiau, pradedant nuo apačios. Taip išsiėmiau vadinamą "kaukę" - dailiai išlenktą metalinį labai tankų sietelį. Ją nudažiau, kad nerūdytų. Pirmi bandymai buvo tokie: galvutė padėta ant palangės, o reflektorius - ant stalo, panašiai tokiu atstumu nuo galvutės, kaip kad buvo elektronų patrankos ir atlenkimo ritės. Ir viskas, paieškojus programų - rodo! Na čia dar yra vienas aspektas - jei lange vienas nemetalizuotas stiklas, kaip kad paprastai vasarą būdavo kaime - pagaunama pakankamai daug programų, signalas pakankamai stiprus. Tačiau jei stiklai du - jau priimamos tik kelios, pačios stipriausios programos.

Po to padariau tvirtinimus galvutei ir visos konstrukcijos tvirtinimus prie sienos su pasukimo galimybe. Taip pakabinta ši antena man atitarnavo gal kokius 2 ar 3 metus, kol netyčia pavyko pigiai gauti visai gerą parvežtinę stikloplastiko anteną.

Palyginimui: priimamo signalo kokybė mano antenos iš 61 cm kineskopo buvo praktiškai tokia pat, kaip ir gamyklinės 55 cm antenos. Na tik tvirtinimas prie sienos buvo "persilpnas", nuo stipresnio vėjo judėddavo šiek tiek.

Mano antena per laiką buvo aptaškyta kažkokiais baltais dažais...

DSC 1081 DSC 1082 DSC 1083

Add comment

RSS