Savaitgalį sugalvojau savo rankom pasidaryt bandomajį plazminį metalo pjovimo aparatą.

Iš tikrųjų visai įdomus dalykas, tik kad daug jau visko reikia. Visų pirma - reikia pasidaryti patį pjovimo - plazmos susidarymo antgalį ar dar kaip jį pavadint

Bet tai tikrai nėra taip paprasta. Galutinis variantas ką namie radau ir iš ko dariau:

antgalis

akle

Dar ilgas žalvarinis varžtas M5 ir tekstolito įvorė (išsitekinau). Tekstolitinė įvorė eina į antgalį, į jos vidų - varžtas. Dar į šoną reikėjo padaryti oro padavimą ir aklės viduryje išgręžti skylutę plazmai.

 

Po to reikėjo maitinimo šaltinio (apie 120V). Susiradau kažkokio stiprintuvo transformatorių su 4 apvijom po 17V. Jas visas nuosekliai ir per įtamos daugintuvą. Daugintuvas - iš standartinio 25A 1000V diodinio tiltelio (naudojasi pusė) ir gal 17 kondensatorių nuo 220 iki 470 uF iš senų kompiuterinių maitinimo blokų. Įtampa išėjime be apkrovos - ~200V.

Dar reikia suspausto oro. Kažkada kaimynas apynaujam šaldytuvui pradūrė šaldymo kamerą, tai man atliko kompresorius. Reikėjo primontuot siurbiamo oro filtrą, išpučiamo oro nusodintuvą - kad apvalyt nuo tepalo, drėgmės.

Dar: Plazmos uždegimui reikia aukštos įtampos. Tam panaudojau kažkokį keitiklį, kuris pas mane seniai mėtėsi palėpėje :).

Kažkas  gavosi, bet tam prireikė praktiškai visos dienos. Aišku dar būtinai turėjo vienas iš 17 kondikų užsitrumpinti, prailgintuvuose tris kartus saugikliai turėjo nudegt, prie kompresoriuko primontuotas nusodintuvas irgi pasirodo buvo kiauras :)

schema

Visgi gautas aparačiukas nelabai gerai elgėsi, nors konservinę skardą ir degina skylėm, o į geležies pjūkliuką jau sunkiau kibo.  Tada pagooglinau ir supratau, kad uždegimą ir plazmos palaikymą padariau nevisai gerai. Reikės perdaryti, uždegimas greičiausiai bus iš automobilinės "babinos", jei rasiu automobilinės uždegimo sistemos komutatoriaus ir papastos automobilinės žvakės, bei ritės. Jo, bet prieš tai reikės prikabinėti visur apsauginių kondensatorių, kad transformatoriaus ir diodų nepramuštų.

Po vakarykščių patobulinimų (2010-10-22)

Kadangi vėlai vakare nei automobilinės uždegimo ritės rei komutatoriaus neradau, tai pabandžiau išsiversti esamomis priemonėmis. Prie keitiklio išėjimo padarytas lygintuvas iš aukštos įtampos diodo ir dviejų kondensatorių (sujungtų nuosekliai dėl įtampos). Ši įtampa pasiduoda į kibirkšties tarpelį ir į "ant greitųtų" susuktą ritę iš ~ 1,5mm viemos, berods 15 vijų. Dar reikėjo apkrovos balasto, plazmos palaikymui, tai čia bandžiau dvi lygiagrečiai sujungtas 100W lempas (200W neradau pirkti ) o po to ir kaitinimo elementą. Lempų praktiškai užtenka. Va kas gavosi su uždegimo plazma:

Pagaliau gavau originalų plazminio pjovimo aparato antgalį (su rankeną), kaina - kažkur 40 lt su atsiuntimu. Na tik neturi laido uždegimui. Net ir turint visas stakles už tokią sumą nieko panašaus nepasigaminsi. Kai pasidarysiu normalesnį oro kompresorių, pratęsiu bandymus.

 

 

Add comment

RSS