Paskutinį pusmetį giminaitis pritempė "pažiūrėti" įvairių stiprintuvų. Viename buvo problema - išvarvėję elektrolitiniai maitinimo kondensatoriai. Broliška Kinija parūpino naujų, bet visiškai neaišku, kiek jie geri. Nutariau sumeistrauti kažką paprasto rimtesniam testavimui.
Gauti kondensatoriai yra 3300 μF 63 voltams.
Tikrinimas paprastu RLC testeriu parodė talpą apie 3100 - 3150 μF, ESR apie 0,7 Ω. Palyginus su originaliais, jie buvo ženkliai mažesni, todėl natūraliai sukėlė įtarimą. Testavimui per kelias minutes sugalvojau labai paprastą schemą:
Panaudojau kažkokį MOSFET tranzistorių, berods iš akumuliatorinės drėlės. Valdymas jam - iš generatoriaus, stačiakampiai impulsai, dažnis 100 Hz, skvarba (DUTY) 1 - 2 %, amplitudė 8 V, DC ofset 4 V. Taip įtampa ant valdymo kojos svyruoja nuo -4 V iki +12 V. Tarp D ir S kojų pajungiau 4n7 kondensatorių dėl viso pikto, kad nebūtų kokių aukštos įtampos pikų. Visa tai ant stalo atrodė kiek kitaip, nei graži schema:
Tranzistorius, kad nekaistų, prisuktas prie pirmo pasitaikiusio po ranka aliuminio gabalo.
Testuojama oscilografu, tarp išvadų GND, DC test ir AC test. Atitinkamai tokiems režimams įjungti oscilografo įėjimai. Kondensatorius testuojamas per tranzistorių "patruminant" jį 2 arba 1,333 omo varža. Signalai atrodė taip:
Amplitudė ant tranzistoriaus apie 22 V, esant apkrovai 2 Ω nesunkiai galima paskaičiuoti srovę - 11 A. Praktiškai galima laikyti, kad visa srovė teka iš kondensatoriaus. Gerai matosi, kaip tik atsidarius tranzistoriui įtampa ant kondensatoriaus iškart nukrenta apie 368 mV dėl varžų grandinėje, didžiąja dalimi ESR. Toliau jau pradeda kondensatorius išsikraudinėti ir šis įtampos kritimas priklauso nuo tranzistoriaus atidarymo impulso trukmės
Čia su skvarba 1%, pasijudino laidai, atsirado osciliacija. Ji nelabai trukdo pamatyti esmę, tai nesigilinau kaip pašalinti.
Vėliau prijungiau trečią varžą, apkrova gavosi 1,333 Ω
Kadangi įtampa praktiškai nepasikeitė, srovė gaunasi apie 16 A. Aiškiai matosi, jog įtampos kritimas, atsidarius tranzistoriui, padidėjo, tolimesnis kondensatoriaus išsikrovimas - greitesnis (skvarba apie 2%)
Su skvarba 1%.
Su tokia apkrova įtampos kritimas apie 0,55 V.
Kondensatoriaus išsikrovimas apie 0,4 V per 100 μs, iš to galima būtų paskaičiuoti talpą
Dėl įdomumo atidariau seną kondensatorių - pasirodo jo didesni matmenys buvo tik dėl vaizdo:
Matosi, kad kondensatorius laisvai galėjo būti 4-5 mm mažesnio diametro.
Iš gautų staigaus įtampos kritimo reikšmių abiem apkrovos atvejais skaičiuojant ESR gaunasi apie 0,035 Ω, smarkiai geriau, nei rodė kinietiškas matuoklis. 1,333 Ω apkrovos režimu palikau dirbti sistemą apie 10 - 15 min - kondensatorius net neįšilo. Drąsiai galiu manyti, kad JCCON firmos kondensatoriai geri ir darbą audio stiprintuve puikiai atlaikys.