Kartą Instructables puslapyje užmačiau kaip pasidaryti sterilizatorių su UV  lempa maitinamą iš akumuliatorių. Tik ten net 5 W energijos iššvaistoma rezistorių šildymui. Aš tokią pat lemputę turiu, tai nutariau pabandyti padaryti geriau nei autorius.

Apie šią lemputę, E17 UVC, 10 V, 3 W

lamp2

žinojau, kad ji šiek tiek keista ir standartinis maitinimas yra per kondensatorių iš 230 V tinklo. Kažkada pabandžiau taip pajungti - veikia, tiesiogiai nuo 10 V neužsidega, daugiau nesigilinau. Perskaičius Isntructables jog reikia tiesiog srovės stabilizavimo ir ten stabilizavimas išspręstas tiesiog aukštesne įtampa ir paprastom varžom iškart pasiūliau DC/DC keitiklį su srovės stabilizavimu. Žinoma išbandžiau  ir parašiau ten komentaruose.

1

Panaudojau StepDown konverterį, tik tokį turėjau su srovės stabilizavimu. Atjungus apkrovą nustačiau apie 18 V įtampą, užtrumpinus išėjimą su varža nustačiau srovę 0,35 A. Be varžos trumpinti išėjimo geriau nebandyti, nes kartais jie sudega taip. Varža - didelė, 8 ar 4 omų, maitinimas - 25 V Pajungus lemputę ji visai gražiai užsižiebia ir tuoj pajunti ozono kvapą.

Aišku maitinti gyvsidabrinę AC skirtą lempą iš nuolatinės - ne pati geriausia idėja. Šviečia tik vienas elektrodas, o ir "dėvisi" jis gana gerai, tai matosi paskui, maitinant iš kintamos įtampos.

Sugalvojau pabandyti padaryti kuo paprastesnę schemą maitinamą iš kuo žemesnės įtampos, kuo didesnio naudingumo, iš turimų detalių, maitinant lempą kintama įtampa, su kintamos lempos srovės stabilizavimu.

Eskizas gavosi toks:

eskizas

Pradėjau lituoti - gavosi taip:

board2

Tranzistoriai FDS6676A SO8 korpuse išlupti iš kokio kompiuterio ar dar ko panašaus.,Įtampos sukėlimui panaudojau autotransformatorių suvyniotą montažiniu laidu ant kažkokio didelio feritinio žiedo. Mažam būtų reikėję vynioti daugiau vijų, todėl didelis. DC/DC keitiklis paderintas kad išduotų 10 V be apkrovos, srovę truputį padidinau jau vėliau. IR2153 dažnį nustačiau apie 130 kHz, derinau pagal mažiausią naudojamą srovę be lempos.

all

Galutinė schema gavosi tokia:

lamp2

 Išėjimo kondensatorius gali būti ir visai ne 2,2 mikrofarado, nematavau. Spėju kažkoks nuo 1 iki 10 mikrofaradų. Naudojama srovė iš 12 V be lempos - apie 10 mA, su lempa - apie 0,35 A. Išėjimo į UV lempą srovė matuota per įtampą ant mažo nominalo varžos lempos grandinėje, varža matosi plokštėje, šalia raudono kondensatoriaus. Lemputė gražiai šviečia, gamina ozoną.

Visa kintamos įtampos maitinimo grandinė sugalvota ir padaryta per vieną vakarą, tad nėra labai jau gražiai apipavidalinta.Buvo tiesiog įdomu, ką galima padaryti per vieną karantino vakarą, max 4 valandas.

Beje, galvojau ir apie kitą variantą, vieno peties, bet kiek įmanoma simetriškesnės išėjimo signalo formos:

all

Manau ši schema be išėjimo lygintuvo turėtų puikiai veikti, valdymas būtų iš 555 taimerio. Tai pakeistų IR2153 ir MOSFET'us. Bet tranzistorius čia turėtų būti jau gerokai didesnės darbinės įtampos, ypač jeigu dadėti kokį rezonansinį kondensatorių.

 

Add comment

RSS